Tulevaisuuden maalaisjärki 2 -hanke: elämyksellisyys yhdistysten mahdollisuutena
Projektipäällikkö Maria Helo (Oulujärvi Leader ry) esittelee hankkeen, jossa tarkastellaan maaseudun elinvoimaa uudenlaisen ajattelun ja kokeilevien toimintamallien kautta. Puheenvuorossa avataan erityisesti sitä, miten elämyksellisyys voi tukea yhdistysten toimintaa, vahvistaa paikallista yhteisöllisyyttä ja tuoda uusia mahdollisuuksia esimerkiksi palvelutuotantoon.
Esityksen keskiössä on yhdistysten roolin laajentuminen. Monet toimijat ovat siirtymässä perinteisestä vapaaehtoistyöhön pohjautuvasta mallista kohti tehtäviä, jotka sisältävät palveluja, palkattuja työntekijöitä ja kumppanuuksia. Muutoksen ymmärtäminen on tärkeää erityisesti niille yhdistyksille, jotka etsivät uusia toimintatapoja ja rahoituskanavia.
Liikuntapalveluiden ajankohtaiset kuulumiset
Liikuntasihteeri Hannastiina Piikivi kokoaa tiiviin katsauksen liikuntapalveluiden ajankohtaisiin asioihin. Puheenvuorossa käsitellään seuroille keskeiset tilannepäivitykset, käytännön järjestelyt sekä kunnan liikuntapalveluiden linjaukset tulevalle kaudelle.
Hyvinvoinnin näkökulmia kunnasta
Hyvinvointikoordinaattori Mari Vesterlund tarjoaa yleiskatsauksen kunnan hyvinvointityöhön. Esille nostetaan kunnan hyvinvoinnin nykyisiä painopisteitä ja yhteistyön mahdollisuuksia järjestöjen kanssa. Puheenvuoro toimii katsauksena siihen, miten kunnan hyvinvointirooli kytkeytyy paikalliseen yhdistystoimintaan.
Kulttuurituotanto vuonna 2026, kutsu keskustelemaan Taiteiden yöstä
Kulttuurituottaja Veera Tavila esittelee kuluvan vuoden kulttuuritapahtumat ja nostaa erityiseen tarkasteluun Taiteiden yön suunnittelun. Tapahtuma järjestetään tänä vuonna 11.9. osana Oulu2026-kokonaisuutta.
Taiteiden yö on kunnan tärkeimpiä yhteisöllisiä kulttuuritapahtumia, ja sen muoto rakentuu vuosittain paikallisten toimijoiden ideoiden ja panoksen varaan. Illassa avataan keskustelu siitä, millainen Taiteiden yö 2026 voisi olla. Keskusteluun toivotaan kaikkia järjestöjä ja seuroja, jotka haluavat olla mukana suunnittelussa, ohjelmatuotannossa tai tapahtumakumppanuuksissa.
Tavoitteena on rakentaa tapahtumasta yhteinen kokonaisuus, jossa eri toimijat voivat tuoda esiin omia sisältöjään, vahvuuksiaan ja paikallisen kulttuurin monimuotoisuutta. Yhteistyötä tehdään vuoden kaikissa vaiheissa, ja nyt on oikea hetki tuoda mukaan omat ideat ja ehdotukset.
Muutokset mahdollisia.