Lapsiperheiden kotiapupalvelu käynnistyy

Julkaistu 3.3.2026 Muokattu 3.3.2026

Aikoja 10.3.2026 käynnistyvään toimintaan voi varata jo nyt 

Kotiaputyöntekijä Marja Tolonen on valmiina aloittamaan perheiden tukena! Virallisesti työ perheissä käynnistyy tiistaina 10.3.2026, mutta varauksia voi jo tehdä.  

MLL:n lapsiperheiden kotiapu on maksutonta arjen tukea suomussalmelaisille lapsiperheille perheen omassa kodissa. Kotiapu on tarkoitettu perheille, jossa on alle kouluikäisiä lapsia. Kotiapu on apua perheiden arkeen. 

Kotiapua voit saada: 

  • lasten hoitoon 
  • kodinhoitoon, kuten siivoukseen, ruuanlaittoon, tekstiilihuoltoon 
  • vanhemman asioinnin ajaksi 

Kotiapua on varattavissa arkipäivisin pääasiassa klo 8–16 välillä. Varauskalenterissa on vaihtelevina päivinä varattavia aikoja myös klo 16–18 välillä. Yhdelle käyntikerralle varataan vähintään 2 tuntia ja enintään 7 tuntia. 

Kalenterivaraukseen sisältyy lyhyehkö matka-aika, mutta kauempana asuvien on hyvä varata riittävästi aikaa myös matkaa varten.  

Perhe voi käyttää kotiapua: 

  • 10 tuntia / kuukausi, jos perheessä on alle 4-vuotiaita lapsia tai alle kouluikäisiä erityislapsia tai yksinhuoltajaperheelle, jossa on alle kouluikäisiä lapsia. 
  • 20 tuntia / kuukausi, jos perheessä on alle 2-vuotiaita lapsia. 

Kotiapua tarjotaan resurssien mukaan. Kotiaputyöntekijän poissa ollessa sijaista ei ole. 

Kotiapua tarjotaan pääsääntöisesti varausjärjestyksessä ja käyntiajat perustuvat kulloisenkin varaustilanteeseen. 

https://kainuunpiiri.mll.fi/perheille/kotiapu-suomussalmella/ 

Sivulta löytyvät ohjeet varauskalenteriin ja varauskalenteri sekä kotiaputyöntekijän yhteystiedot.  

Paluu kotiseudulle 

Yli 20 vuotta muualla asunut Marja Tolonen palaa synnyinseudulleen. 

– Ajatus paluusta on kypsynyt pikkuhiljaa. Paljon olemme viettäneet täällä vapaa-aikaa kesämökillämme Kirkonkylällä. Kakkosasuntokin on ollut jo pitkään.  

Hymyilevä silmälasipäinen naishenkilö puolilähikuvassa, kuvattu talvella ulkona.

Jaa sivu: